Daisypath Vacation tickers

Daisypath Vacation tickers

Friday 19 April 2013

DRESS READY STOCK JANUARY 2013 ~1~






















Bahasa Melayu Tahun 4 Keluarga Bahagia


SEKOLAH KEBANGSAAN TASEK, IPOH, PERAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (TAHUN 4)

Mata Pelajaran        : Bahasa Malaysia
Tahun                        : 4 Setia
Tarikh                        : 2 April 2013
Hari                            : Selasa
Masa                          : 10.50 – 12.20 pagi
Bil. Murid                  : 13 orang
Tema                         : Kekeluargaan
Tajuk                         : Keluarga Bahagia

Fokus Utama :                    
1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan dengan kehidupan seharian        dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi, dan nada   yang sesuai.
Aras 2 (i)        Menggunakan kata panggilan dan kata ganti nama diri yang                                                sesuai mengikut situasi dalam perbualan.
Fokus Sampingan :
8.1 Membina dan menulis perkataan,ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 1 (i)        Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik                                   yang diberi.

Objektif  : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i.              menceritakan perihal keluarga masing-masing dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi, dan nada    yang sesuai.
ii.            menggunakan kata panggilan yang sesuai mengikut situasi.
iii.           membina ayat tunggal menggunakan perkataan yang diberi.

Sistem Bahasa :   
Tatabahasa                     - Kata panggilan, Ayat tunggal
Kosa Kata                        - Keluarga, Penyayang, Bahagia

Pengisian Kurikulum :
Ilmu                                 - Pendidikan Sivik, Pendidikan Muzik
Nilai Murni                      - Keberanian, Penyayang, Hormat-menghormati
KBT                                 - KB (Membuat Kesimpulan)
Kontekstual                     - Menghubungkaitkan

Bahan Sumber Pengajaran & Pembelajaran :
Audio, Lirik lagu “Saya Sayang Keluarga Saya”, Rajah Pohon “Keluarga Saya”, Kotak Misteri,  dan lembaran kerja.

Pengalaman Sedia Ada :
Murid mengenali semua anggota keluarga mereka.
Langkah / Masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
·         Lagu “Saya Sayang Keluarga Saya”.



 



1.    Guru mengedarkan lirik lagu kepada murid.
2.    Murid dan guru menyanyikan lagu bersama-sama menggunakan lirik.
3.    Murid bersoal jawab tentang keluarga masing-masing bersama guru.
4.    Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran hari ini.

BSPP:
Audio
Lirik lagu

Ilmu: Pendidikan Sivik
Pendidikan Muzik

Nilai: Penyayang
Langkah 1
(10 minit)
·         Kata panggilan yang terdapat dalam lirik lagu.
Ø  Ibu
Ø  Bapa
Ø  Abang
Ø  Adik
Ø  Kakak
Ø  Datuk
Ø  Nenek
1.    Murid diminta menggariskan kata panggilan yang terdapat dalam lirik lagu.
2.    Murid menyebut perkataan yang telah dikenal pasti.
3.    Murid bercerita tentang ahli keluarga masing-masing.
4.    Murid bersoal jawab dengan guru.
BSPP:
Lirik lagu

Teknik: Bercerita

Nilai:
Keberanian

Langkah 2
(15 minit)
·         Ayat tunggal.
1.    Murid menulis kata panggilan tersebut di papan tulis.
2.    Guru memilih murid secara rawak untuk membina ayat tunggal menggunakan perkataan tersebut.
3.    Murid dan guru bersoal jawab tentang pembinaan ayat yang gramatis.
KBT: Membuat keputusan

Strategi: Berpusatkan murid

Nilai:
Taat
Bekerjasama
Langkah 3
(10 minit)
·         Rajah pohon keluarga.

1.    Secara individu, murid diminta membina rajah pohon keluarga mereka masing-masing.
2.    Guru membimbing murid untuk membina rajah pohon keluarga mereka.
3.    Murid boleh menghias rajah pohon keluarga mereka mengikut kreaiviti masing-masing.
BSPP:
Contoh rajah pohon keluarga.

KBT: Mengkelaskan

Nilai:
Rajin
Tekun
Langkah 4
(15 minit)
Permainan bahasa:
·         Pohon keluarga saya
Lembaran kerja:
·         Pengayaan
Ø  Bina ayat.
·         Pemulihan
Ø  Padan gambar dengan ayat.
1.    Guru melekatkan pohon “Keluarga Saya” di papan tulis dan murid diminta untuk meneliti rajah tersebut.
2.    Wakil setiap kumpulan akan melengkapkan pohon keluarga tersebut.
3.    Murid memilih jawapan secara rawak di dalam kotak misteri dan perlu menyusunnya pada pohon keluarga.
4.    Kumpulan yang berjaya akan diberikan ganjaran.
5.    Murid menyiapkan tugasan.
BSPP:
Rajah Pohon “Keluarga Saya”
Kotak misteri
Lembaran kerja

Nilai:
Berkeyakinan
Rajin
Penutup
(5 minit)
·         Kata panggilan yang telah dipelajari.
1.    Murid bersoal jawab tentang kata panggilan yang telah dipelajari.
2.    Menyanyikan semula lagu “Saya Sayang Keluarga Saya”
3.    Guru merumuskan isi pelajaran.
Nilai:
Hormat- menghormati

REFLEKSI KENDIRI
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

KEKUATAN
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

KELEMAHAN
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

PENAMBAHBAIKAN
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

KOMEN PENSYARAH PENYELIA / GURU PEMBIMBING
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Disediakan oleh:
NUR ZALIKHA NADIAH BINTI ZAHARI
PRAKTIKUM 1 / 2013
IPG KAMPUS IPOH, PERAK.

Contoh Surat Kiriman Tidak Rasmi


NAMA: ____________________________________
TAHUN: __________________

ARAHAN: Baca surat kiriman tidak rasmi di bawah.
                                                                       
                                                                                                Bilik 101, Blok B, Asrama Putra,                                                                                                    Sekolah Kebangsaan Amar,                                                                                                      18000 Kuala Krai,                                                                                                                            Kelantan Darul Naim.
                                                                                                15 Februari 2013.
            Menemui ayahanda dan bonda yang berada di Taman Sri Pulai, Muar.
Ayahanda dan bonda,
            Apa habar ayahanda dan bonda? Harapan anakanda agar ayahanda dan bonda sihat sejahtera.  Anakanda di sini juga dalam keadaan sihat.
            Tujuan anakanda menulis surat ini adalah untuk menceritakan perkembangan diri anakanda di asrama ini.  Buat masa ini anakanda sedang sibuk mengulang kaji pelajaran sebagai persediaan untuk menghadapi peperiksaan penggal pertama.  Jadual belajar sudah ditetapkan oleh pihak asrama, iaitu bermula pada pukul 9.00 malam hingga 10.30 malam setiap hari.
            Pada sebelah petang, anakanda dan murid-murid yang lain menyertai aktiviti permainan seperti bola sepak, badminton, hoki dan bola tampar.  Untuk pengetahuan ayahanda dan bonda, anakanda telah terpilih untuk mewakili seolah dalam suatu pertandingan bola sepak yang akan berlangsung pada bulan Mei nanti.  Sekarang kami sedang giat berlatih.  Doakanlah agar kami berjaya menjadi johan pertandingan itu nanti.
            Setakat ini dahulu isi surat anakanda kali ini.  Doa dan harapan anakanda semoga ayahanda dan bonda gembira selalu.
            Sekian, terima kasih.
                                                                                                     Anakanda yang jauh,                                                                                                                     
                                                              Nurul Iman