SEKOLAH KEBANGSAAN TASEK, IPOH, PERAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (TAHUN 5)
Mata Pelajaran : Bahasa
Malaysia
Tahun :
5 Setia
Tarikh :
8 April 2013
Hari :
Isnin
Masa :
8.00 – 9.00 pagi
Bil. Murid : 19
orang
Tema :
Kepenggunaan
Tajuk :
Hari Usahawan Muda
Fokus
Utama :
1.6 Menyatakan sesuatu kemahuan semasa
menjalankan transaksi dalam urusan
harian untuk mendapatkan barangan dan perkhidmatan.
Aras 3 (i) Memujuk dengan
menggunakan ayat dan intonasi yang sesuai untuk mendapatkan keyakinan semasa
berurusan.
Fokus
Sampingan :
6.4 Membaca pantas secara luncuran untuk mendapatkan maklumat yang menyeluruh.
Aras 3 (i) Membina indeks,
glosari atau bibliografi sesuatu teks atau buku untuk
mendapatkan maklumat lanjut.
Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i.
menggunakan kata dan istilah yang betul
semasa berurusan.
ii.
menyoal untuk mendapatkan penjelasan
tentang sesuatu barangan yang diperlukan.
iii.
membaca pantas petikan teks untuk
mendapatkan maklumat yang menyeluruh.
Sistem
Bahasa :
Tatabahasa - Imbuhan meN-
- Ayat
Tunggal
Kosa Kata - Suka, Diskaun,
Pasaran, Wang
Pengisian
Kurikulum :
Ilmu -
Matematik, Keusahawanan
Nilai
Murni - Bersyukur,
Berjimat cermat, Menghargai
KBT -
KB (Membuat Kesimpulan)
Kontekstual -
Menghubungkaitkan
Bahan
Sumber Pengajaran & Pembelajaran :
Wang kertas, Dialog
urus niaga, Sampul Surat Misteri dan lembaran kerja.
Pengalaman
Sedia Ada :
1.
Murid
pernah berurusan di koperasi sekolah.
2.
Murid
tahu menggunakan wang
Langkah / Masa
|
Isi
pelajaran
|
Aktiviti
pengajaran dan pembelajaran
|
Catatan
|
Set Induksi
(5 minit)
|
·
Contoh
soalan:
Ø
Berapakah
nilai wang ini?
Ø
Berapakah
jumlah wang yang kamu bawa ke sekolah setiap hari?
Ø
Apakah
yang boleh dibeli dengan sejumlah wang itu?
|
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang nilai wang yang ditunjukkan.
2. Guru mengaitkan kegunaan wang dalam kehidupan seharian manusia.
4.
Guru
mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran hari ini.
|
BSPP:
Wang kertas
KBT:
Kemahiran berfikir
Ilmu: Keusahawanan
Nilai:
Bersyukur
|
Langkah 1
(5 minit)
|
·
Bacaan
mentalis dialog urus niaga.
·
Contoh
soalan:
Ø
Apa
yang kamu faham tentang petikan dialog tersebut?
Ø
Nyatakan
jaminan yang disediakan oleh Fahmi dalam urusan perniagaanya?
|
1.
Guru
mengedarkan petikan dialog urus niaga.
2.
Murid
membaca petikan dialog urus niaga secara mentalis.
3.
Murid
bersoal jawab dengan guru.
|
BSPP:
Dialog Urus Niaga
Strategi: Berpusatkan
murid
BCB:
Bacaan mentalis
|
Langkah 2
(15 minit)
|
·
Imbuhan
meN- :
Ø
Menjual
Ø
Membeli
Ø
Menawarkan
Ø
Melebihi
Ø
Menggantikannya
Ø
Menukarkannya
Ø
Memulangkan
·
Ayat
tunggal.
|
1.
Secara
berkumpulan murid diminta mengenal pasti dan mengariskan imbuhan meN- yang terdapat dalam petikan
dialog.
2.
Wakil
setiap kumpulan akan menyebut perkataan tersebut.
3.
Murid
diminta membina ayat tunggal berdasarkan imbuhan tersebut.
4.
Guru
membimbing murid membina ayat yang gramatis.
|
BSPP:
Dialog Urus Niaga
KBT: Menghubung-
kaitkan
Nilai: bekerjasama
|
Langkah 3
(20 minit)
|
·
Simulasi
berdasarkan situasi.
Membeli
alat tulis di koperasi sekolah
|
Membeli
buku latihan di kedai buku
|
Membeli
raket badminton di kedai sukan
|
Membeli
makanan dan minuman di kantin sekolah
|
|
1.
Wakil
kumpulan diminta memilih sampul surat misteri yang mengandungi arahan.
2.
Murid
berbincang dalam kumpulan mengenai watak simulasi masing-masing
3.
Wakil
kumpulan diminta melakonkan simulasi berdasarkan situasi masing-masing di
hadapan kelas.
4.
Guru
memberi bintang kepada kumpulan yang membuat persembahan terbaik.
|
BBM: Sampul Surat Misteri
KBT: Membuat keputusan
Strategi: Berpusatkan
murid
Nilai:
Toleransi
Bekerjasama
|
Langkah 4
(10 minit)
|
Lembaran
kerja:
·
Pengayaan
Ø
Bina
ayat.
·
Pemulihan
Ø
Lengkapkan
ayat.
|
1.
Guru
mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
2.
Murid
diminta membina ayat tunggal berdasarkan gambar yang diberikan.
3.
Murid
pemulihan diminta melengkapkan ayat dengan jawapan yang diberi.
|
BSPP:
Lembaran kerja
Strategi:
Berpusatkan murid
Nilai:
Rajin, Kerjasama.
|
Penutup
(5 minit)
|
·
Rumusan
·
Nilai-nilai
murni
-
Menghargai
-
Bersyukur
-
Menghormati
-
bekerjasama
|
1.
Guru
membuat rumusan mengenai pengajaran yang telah diajar dan menanyakan soalan
kepada murid akan apa yang mereka telah pelajari.
2.
Murid-murid menyatakan
nilai-nilai murni berdasarkan aktiviti pengajaran pada hari itu.
|
Nilai:
Hormat- menghormati
|
REFLEKSI KENDIRI
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
KEKUATAN
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
KELEMAHAN
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
PENAMBAHBAIKAN
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
KOMEN PENSYARAH
PENYELIA / GURU PEMBIMBING
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Disediakan oleh:
NUR ZALIKHA NADIAH
BINTI ZAHARI
PRAKTIKUM 1 / 2013
IPG KAMPUS IPOH,
PERAK.