Daisypath Vacation tickers

Daisypath Vacation tickers

Saturday 20 April 2013

DRESS READY STOCK FEBRUARY 2013 ~1~





















DRESS READY STOCK JANUARY 2013 ~2~





















Bahasa Melayu Tahun 4 Gaya Hidup Sihat


SEKOLAH KEBANGSAAN TASEK, IPOH, PERAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  (TAHUN 4)

Mata Pelajaran        : Bahasa Malaysia
Tahun                        : 4 Setia
Tarikh                        : 4 April 2013
Hari                            : Khamis
Masa                          : 10.20– 11.20 pagi
Bil. Murid                  : 13 orang
Tema                         : Rakyat Cergas Negara Maju
Tajuk                         : Bersukan Menyihatkan Badan

Fokus Utama :                    
2.1 Bercerita menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang      baik dan jelas.
 Aras 2 (ii)      Menyatakan ramalan kesudahan sesuatu peristiwa dengan                                                 bahasa yang betul.   
Fokus Sampingan :
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang            betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 2 (i)       Membaca dan memahami pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada intonasi berdasarkan tanda baca.

Objektif  : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i.              menyampaikan maklumat penting tentang bahan yang diberikan.
ii.            bercerita berdasarkan bahan yang telah dibaca dengan pelbagai jenis ayat.
iii.           memilih dan mengenal pasti imbuhan akhiran -an yang terdapat dalam petikan.
Sistem Bahasa :   
Tatabahasa                     - Imbuhan akhiran -an
Kosa Kata                        - Sihat, Kuat, Rajin

Pengisian Kurikulum :
Ilmu                                 - Pendidikan Kesihatan, Pendidikan Jasmani
Nilai Murni                      - Kecerdasan, Kesihatan, Kecergasan
KBT                                 - KB (Membuat Kesimpulan)
Kontekstual                     - Menghubungkaitkan

Bahan Sumber Pengajaran & Pembelajaran :
Gambar, Permainan “ Teka Silang Kata”,  Teks petikan, lembaran kerja

Pengalaman Sedia Ada :
Murid pernah melakukan aktiviti riadah bersama keluarga di rumah.
Langkah / Masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
·         Gambar “Gaya Hidup Sihat”
·         Amalan seharian murid.

1.    Guru menayangkan gambar di hadapan kelas dan murid meneliti gambar.
2.    Murid bersoal jawab dengan guru mengenai gambar.
3.    Murid bercerita tentang amalan seharian mereka.
4.    Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran hari ini.
BSPP: Gambar

Ilmu: Pendidikan Kesihatan

Nilai: Berkeyakinan
Langkah 1
(10 minit)
·         Bacaan mekanis petikan “Jagalah Kesihatan Diri”

1.    Guru mengedarkan petikan “Jagalah Kesihatan Diri”.
2.    Murid membaca petikan “Jagalah Kesihatan Diri” secara mekanis mengikut perenggan.
3.    Murid lain akan mengikut bacaan rakannya.
4.    Murid bersoal jawab dengan guru.
BSPP:
Petikan

Strategi: Berpusatkan murid

Bacaan mekanis

Langkah 2
(10 minit)
·         Soalan pemahaman.

1.    Murid menggariskan kata kunci bagi setiap perenggan.
2.    Murid menjawab soalan pemahaman berdasarkan kata kunci.
3.    Guru membantu murid menjawab soalan pemahaman berdasarkan kata kunci
BSPP:
Petikan

KBT: Menghubung-
kaitkan

Nilai: bekerjasama
Langkah 3
(15 minit)
·         Imbuhan akhiran –an yang terdapat dalam petikan.
·         5 ayat tunggal menggunakan perkataan imbuhan.
1.    Murid menyenaraikan imbuhan akhirn –an yang terdapat dalam petikan.
2.    Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.
3.    Setiap kumpulan mewakili perkataan imbuhan masing-masing.
4.    Secara berkumpulan, guru meminta murid membina 5 ayat tunggal menggunakan perkataan tersebut di atas kertas mahjong.
5.    Wakil kumpulan dikehendaki membentangkan hasil kerja kumpulan masing-masing.
BSPP: Kertas mahjong

KBT: Membuat keputusan

Strategi: Berpusatkan murid

Nilai:
Toleransi
Bekerjasama

Langkah 4
(15 minit)
Permainan bahasa:
·         teka silang kata
Lembaran kerja:
·         Pengayaan
Ø  Soalan objektif
·         Pemulihan
Ø  Mengisi tempat kosong
1.    Murid  berbincang dalam kumpulan dan menyelesaikan permainan silang kata.
2.    Guru bersoal jawab dengan murid tentang jawapan.
3.    Guru mengedarkan lembaran kerja.
4.    Murid menyiapkan tugasan.
BSPP:
Permainan “Teka Silang Kata”.
Lembaran kerja

Nilai: Rajin
Penutup
(5 minit)
·         Imbuhan akhiran -an
1.    Murid bersoal jawab tentang imbuhan akhiran yang telah dipelajari.
2.    Guru merumuskan isi pelajaran.
Nilai:
Hormat- menghormati

REFLEKSI KENDIRI
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

KEKUATAN
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

KELEMAHAN
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

PENAMBAHBAIKAN
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

KOMEN PENSYARAH PENYELIA / GURU PEMBIMBING
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Disediakan oleh:
NUR ZALIKHA NADIAH BINTI ZAHARI
PRAKTIKUM 1 / 2013
IPG KAMPUS IPOH, PERAK.




Bahasa Melayu Tahun 5 Beriadah


SEKOLAH KEBANGSAAN TASEK, IPOH, PERAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (TAHUN 5)

Mata Pelajaran        : Bahasa Malaysia
Tahun                        : 5 Setia
Tarikh                        : 3 April 2013
Hari                            : Rabu
Masa                          : 8.30 – 9.30 pagi
Bil. Murid                  : 19 orang
Tema                         : Sukan dan Kesihatan
Tajuk                         : Kesihatan Asas Kesejahteraan

Fokus Utama :                    
3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan menggunakan kata, istilah, frasa, struktur ayat yang betul, dan laras bahasa yang sesuai.
Aras 1 (ii)       Menyampaikan maklumat yang bernas dengan jelas dan tersusun.
Fokus Sampingan :
8.5  Mengenal pasti dan menggunakan penanda wacana yang sesuai dalam satu perenggan atau antara perenggan bagi sesebuah karangan.
Aras 1 (i)       Memilih dan mengenal pasti penanda wacana.

Objektif  : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i.              menjelaskan maklumat berdasarkan topik yang dibincang.
ii.            menyampaikan maklumat dengan bernas.
iii.           memilih dan mengenal pasti penanda wacana.


Sistem Bahasa :   
Tatabahasa                     - Penanda wacana
Kosa Kata                        - Sihat, Kuat, Rajin

Pengisian Kurikulum :
Ilmu                                 - Pendidikan Kesihatan, Pendidikan Muzik
Nilai Murni                      - Keberanian, Berkeyakinan, Hormat-menghormati
KBT                                 - KB (Membuat Kesimpulan)
Kontekstual                     - Menghubungkaitkan

Bahan Bantu Mengajar :
Audio, Lirik lagu “Mari Bersenam”, Dialog, Sampul surat, Permainan “ Teka Silang Kata” dan lembaran kerja.

Pengalaman Sedia Ada :
Murid pernah menjalankan aktiviti senaman semasa mata pelajaran Pendidikan Jasmani.
Langkah / Masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
·         Lagu “Mari Bersenam”.

MARI BERSENAM

Mari kita bersenam
kuatkan badan
Allah sayangkan hambanya
Yang sihat tubuh badan

Goyangkan tangan
Lenggokkan pinggang
Tepuklah tangan
Jangan malu dan segan
Jadilah orang yang beriman
Sihat tubuh badan
Hei!!

 



1.    Guru mengedarkan lirik lagu kepada murid.
2.    Murid dan guru menyanyikan lagu bersama-sama menggunakan lirik.
3.    Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran hari ini.




BBM:
Audio
Lirik lagu

Ilmu: Pendidikan Kesihatan
Pendidikan Muzik

Nilai: Berkeyakinan
Langkah 1
(10 minit)
·         Dialog “Kebaikan Bersenam”.

1.    Murid diminta melakonkan dialog yang diberi dengan menggunakan nada dan intonasi yang betul.
2.    Murid berdialog secara berpasangan di hadapan kelas.
3.    Murid bersoal jawab dengan guru.
BBM:
Dialog

Strategi: Berpusatkan murid

Langkah 2
(15 minit)
·         Penanda wacana yang terdapat dalam dialog.
1.    Murid menyenaraikan penanda wacana di papan tulis.
2.    Guru memilih murid secara rawak untuk membina ayat menggunakan penanda wacana tersebut.
3.    Murid dan guru bersoal jawab tentang pembinaan ayat yang gramatis.
KBT: Membuat keputusan

Strategi: Berpusatkan murid

Nilai:
Toleransi
Bekerjasama
Langkah 3
(10 minit)
·         Sampul surat misteri yang mengandungi soalan pemahaman.

Berikan 3 cara untuk melakukan senaman yang berkesan.

Berikan 5 contoh aktiviti bersukan dan bersenam.

Kenapa bersukan dan bersenam itu penting?

Adakah bersukan dan bersenam penting untuk individu?
 
1.    Secara berkumpulan, seorang wakil diminta memilih sampul surat misteri berlainan warna yang mengandungi soalan.
2.    Murid berbincang bersama ahli kumpulan.
3.    Wakil setiap kumpulan menjawab soalan secara lisan.
BBM:
Sampul surat misteri yang mengandungi soalan pemahaman

KBT: Menghubung-
kaitkan

Nilai:
Toleransi
Bekerjasama
Langkah 4
(15 minit)
Permainan bahasa:
·         Teka silang kata

Lembaran kerja:
·         Pengayaan
Ø  Soalan objektif
·         Pemulihan
Ø  Lengkap tempat kosong
1.    Murid  berbincang dalam kumpulan dan menyelesaikan permainan teka silang kata.
2.    Guru bersoal jawab dengan murid tentang jawapan.
3.    Guru mengedarkan lembaran kerja.
4.    Murid menyiapkan tugasan.
BBM:
Permainan “Teka Silang Kata”.
Lembaran kerja

Nilai:
Rajin
Penutup
(5 minit)
·         Menyebut kembali penanda wacana yang telah dipelajari.
1.    Murid bersoal jawab tentang penanda wacana yang telah dipelajari.
2.    Menyanyikan semula lagu “Mari Bersenam”
3.    Guru merumuskan isi pelajaran.
Nilai:
Hormat- menghormati

REFLEKSI KENDIRI
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

KEKUATAN
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

KELEMAHAN
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

PENAMBAHBAIKAN
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

KOMEN PENSYARAH PENYELIA / GURU PEMBIMBING
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Disediakan oleh:
NUR ZALIKHA NADIAH BINTI ZAHARI
PRAKTIKUM 1 / 2013
IPG KAMPUS IPOH, PERAK.