Daisypath Vacation tickers

Daisypath Vacation tickers

Sunday, 21 April 2013

Bahasa Melayu Tahun 5 Alam Sekitar


SEKOLAH KEBANGSAAN TASEK, IPOH, PERAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (TAHUN 5)

Mata Pelajaran        : Bahasa Malaysia
Tahun                        : 5 Setia
Tarikh                        : 5 April 2013
Hari                            : Jumaat
Masa                          : 7.30 – 8.30 pagi
Bil. Murid                  : 19 orang
Tema                         : Alam Sekitar
Tajuk                         : Alam Bersih Hidup Selesa

Fokus Utama :                    
6.2 Membaca dan mengenal pasti pelbagai genre penulisan.
Aras 1 (i)        Mengenal pasti penggunaan kata, frasa, ayat, dan peribahasa                                 dalam sesuatu genre.
Fokus Sampingan :
8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu   penulisan teks tentang sesuatu tajuk.
Aras 1 (i)       

Objektif  : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i.              membaca teks yang dengan sebutan dan intonasi yang betul.
ii.            menggunakan laras bahasa berita yang tepat ketika bacaan teks.
iii.           membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan perkataan imbuhan yang diberi.


Sistem Bahasa :   
Tatabahasa                     - imbuhan meN-…-kan dan meN-…-i,
                                          - ayat tunggal, ayat majmuk
Kosa Kata                        - sisa toksik, hidupan akuatik, pencemaran

Pengisian Kurikulum :
Ilmu                                 - Pendidikan Moral dan Sivik,
Nilai Murni                      - Penyayang, Berkeyakinan, Berhemah
KBT                                 - KB (Membuat Kesimpulan)
Kontekstual                     - Menghubungkaitkan

Bahan Sumber Pengajaran & Pembelajaran :
Video “Jangan Mencemar Sungai”, Teks berita, Soalan Pemahaman, gambar situasi dan lembaran kerja.

Pengalaman Sedia Ada :
Murid pernah menjalani aktiviti gotong-royong membersihkan kawasan sekolah.
Langkah / Masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
·         Video “Jangan Mencemar Sungai”.
·         Contoh soalan:
Ø  Apakah pencemaran yang ditunjukkan dalam video tersebut?
Ø  Bagaimanakah cara untuk menghalang pencemaran tersebut berlaku?
1.    Guru menayangkan video animasi di hadapan kelas.
2.    Murid diminta memahami maksud yang ingin disampaikan melalui video tersebut.
3.    Guru bersoal jawab dengan murid.
4.    Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran hari ini.

BSPP:
Video

Ilmu: Pendidikan Sivik
Pendidikan Moral


Langkah 1
(15 minit)
·         Bacaan mekanis teks menggunakan laras bahasa berita.

1.    Guru mengedarkan teks.
2.    Murid membaca teks menggunakan laras bahasa berita.
3.    Murid membaca secara mekanis mengikut perenggan.
4.    Murid lain akan mengikut bacaan rakannya.
5.    Murid bersoal jawab dengan guru.
BSPP:
Teks berita

Strategi: Berpusatkan murid

BCB:
Bacaan mekanis

Nilai:
Rajin
Langkah 2
(10 minit)
·         Soalan pemahaman.


1.    Murid menggariskan kata kunci bagi setiap soalan.
2.    Murid menjawab soalan pemahaman berdasarkan kata kunci.
3.    Guru membantu murid menjawab soalan pemahaman berdasarkan kata kunci.
BSPP:
Teks berita

KBT: Membuat keputusan

Strategi: Berpusatkan murid

Nilai:
Toleransi
Langkah 3
(15 minit)
·         Imbuhan meN-…-kan dan meN-…-i yang terdapat dalam teks.
·         Ayat tunggal dan ayat majmuk.

1.    Murid diminta mengenal pasti perkataan imbuhan meN-…-kan dan meN-…-i yang terdapat dalam teks.
2.    Murid menulis perkataan yang dikenal pasti tersebut di papan putih.
3.    Wakil setiap kumpulan diminta membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan perkataan tersebut.
4.    Kumpulan yang paling cepat selesai dikira sebagai pemenang.
KBT: Menghubung-
kaitkan

Nilai:
Toleransi
Bekerjasama
Langkah 4
(10 minit)
Permainan bahasa:
·         Gambar situasi

Lembaran kerja:
·         Pengayaan
Ø  Bina ayat majmuk.
·         Pemulihan
Ø  Bina ayat tunggal.
1.    Guru mengedarkan gambar situasi kepada setiap kumpulan.
2.    Murid dikehendaki melakonkan perbualan seperti yang ditunjukkan dalam gambar.
3.    Guru menilai tahap penglibatan murid dan memberi bintang kepada kumpulan terbaik.
4.    Guru mengedarkan lembaran kerja.
5.    Murid menyiapkan tugasan.
BSPP:
Gambar situasi
Lembaran kerja

Nilai:
Rajin
Bekerjasama
Berkeyakinan

Penutup
(5 minit)
·         Cara-cara menjaga alam sekitar.
1.    Murid bersoal jawab tentang cara-cara menjaga alam sekitar.
2.    Guru merumuskan isi pelajaran.
Nilai:
Hormat- menghormati

REFLEKSI KENDIRI
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

KEKUATAN
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

KELEMAHAN
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

PENAMBAHBAIKAN
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

KOMEN PENSYARAH PENYELIA / GURU PEMBIMBING
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Disediakan oleh:
NUR ZALIKHA NADIAH BINTI ZAHARI
PRAKTIKUM 1 / 2013
IPG KAMPUS IPOH, PERAK.




No comments:

Post a Comment